in

Papa Franciscus, 12 kadının ayağını yıkadıktan sonra tek tek öptü

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Paskalya Yortusu ritüelleri kapsamında bu hafta sonu kutlanacak olan etkinliklerde, 12 kadın mahkumun ayağını yıkadı. Papa Franciscus, önceki papalardan farklı olarak, rahipler yerine yardıma muhtaçlar veya mahkumların ayağını yıkamayı tercih ediyor.

Paskalya öncesinde ‘Kutsal Perşembe’ olarak bilinen günde, Papa Franciscus Roma’daki Rebbibia cezaevine giderek, burada 12 kadın mahkumun ayağını yıkadı ve öptü. VaticanNews’un raporuna göre, Papa’nın ayaklarını yıkadığı mahkumların İtalyan, Rus, Bulgar, Nijeryalı, Ukraynalı, Perulu ve Bosna-Hersekli olduğu ifade edildi.

Papa Franciscus, Hz. İsa’nın, çarmıha gerilmeden bir gün önce sevgisini göstermek için 12 havarisinin ayağını yıkamasıyla başlayan Paskalya ritüelini sürdürürken, önceki papaların aksine rahiplerin yerine yardıma muhtaçlar ya da mahkumların ayağını yıkamayı tercih ediyor.

Ayrıca, Rusya’nın başkenti Moskova’da “Crocus City Hall” adlı konser salonunda 22 Mart akşamı gerçekleşen ve 143 kişinin öldüğü silahlı saldırının ardından, İtalyan güvenlik güçleri, Papa’nın yöneteceği Paskalya Yortusu ayinleri için Roma’da güvenlik önlemlerini artırdı.

SON DAKİKA: Bayern Münih’te sarsıcı bir gelişme yaşandı! Thomas Tuchel tarafından resmi olarak duyuruldu.

Buse Aydın’dan 30 yaş açıklaması: Bu yaştan sonra değer kazanıyorlar