Mart Ayı Enflasyonu Belli Oldu!

“Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, enflasyon mart ayında aylık bazda %3,16 artış gösterirken, yıllık enflasyon %68,50 seviyesine yükseldi.

ENAG ise enflasyonu %124,63 olarak hesapladı. ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mart ayında %5,68 artış kaydetti.

En az artış ve en fazla artış gösteren gruplar bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %50,10 ile giyim ve ayakkabı olurken, en yüksek artış ise %104,07 ile eğitimde yaşandı.

2024 yılı Mart ayında, bir önceki aya göre azalan ana grup %0,02 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. En yüksek artış ise %13,08 ile eğitim grubunda kaydedildi.

143 temel başlıktan oluşan endeksin 2024 yılı Mart ayı itibarıyla, 14 temel başlığında düşüş, 8 temel başlığında ise değişim görülürken, 121 temel başlıkta artış yaşandı.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi yıllık %71,89, aylık %3,14 olarak gerçekleşti. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişimler de dikkat çekti.

2024 yılı Mart ayında Yİ-ÜFE, bir önceki aya göre %3,29 artış gösterirken, imalat ürünlerinde yıllık artış %58,92 olarak kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, dün yaptığı açıklamada, sıkı parasal koşulların aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşüreceğini belirtti ve “Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır” ifadesini kullandı.”

Hazine ve Maliye Bakan Mehmet Şimşek ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mart ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Enflasyonla mücadelede kararlılık mesajı veren Şimşek, “Aylık enflasyon, öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir.

Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız.” açıklamasını yaptı.

Leave your vote

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Scroll to Top