in

Macron’un Ruanda soykırımıyla ilgili açıklaması: Fransa, katliamı engellemek için gereken güce sahipti, ancak bu iradeyi sergilemedi

Emmanuel Macron’un ifadesiyle: “Fransa’nın 1994 Ruanda Soykırımı’nı durdurabilecek güce sahip olduğunu ancak bunu gerçekleştirmek için gerekli iradeyi göstermediğini belirttim.”

Fransız basını, Macron’un 27 Mayıs 2021’de Kigali’de Ruanda Soykırımı’ndaki rolünü kabul ettiği açıklamasının ardından, 7 Nisan’da sosyal medya platformlarında yayınlanacak bir video özetini paylaştı.

Macron, videoda, Fransa’nın Batılı ve Afrikalı müttefikleriyle birlikte 1994 Ruanda Soykırımı’nı durdurabilecek güce sahip olduğunu ancak bu eylemi gerçekleştirmek için gerekli iradeyi ortaya koymadığını vurguladı.

Macron ayrıca videoda, Tutsi olarak doğan ve soykırım sırasında işkence gören 1 milyon çocuk, kadın ve erkeğin anısına Fransa’nın ve Fransız halkının Ruanda’nın yanında olduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame’nin 30. yıl dönümü anma etkinliği kapsamında Ruanda’ya davetini kabul etmeyecek.

Macron’un yerine etkinliğe Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne ile Deniz ve Biyoçeşitlilikten Sorumlu Devlet Bakanı Herve Berville katılacak

İnternet faturası şişirilen abonenin, haksız fatura artışına karşı verdiği mücadele

SON DAKİKA: Bayern Münih’te sarsıcı bir gelişme yaşandı! Thomas Tuchel tarafından resmi olarak duyuruldu.