Kadınların Yerel Yönetimlerdeki Gücü: 31 Mart 2024 Seçimlerinde Damga Vurdular

Türkiye, 31 Mart yerel seçimlerine yoğun bir ilgiyle odaklandı. Birçok şehirde belediyelerin el değiştirdiği görülürken, kadın belediye başkanı adayları da yerel seçimlerin kazananı oldu. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde kadın belediye başkanları, ülke genelinde dikkat çeken bir etki yarattı.

Seçim verilerine göre, Trakya bölgesinde yer alan Kırklareli’nde Derya Bulut, Tekirdağ’da Candan Yüceer ve Edirne’de Filiz Gencan Akın, rakiplerinin önünde yer aldı. Aydın’da ise Özlem Çerçioğlu, rakibine yüzde 13 fark atarak öne çıktı. Eski Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in varisi olarak gösterilen Ayşe Ünlüce de seçimi 7 puan farkla kazanacak gibi görünüyor.

Üsküdar, 20 yıldır AK Parti’nin kalesi olmasına rağmen değişim yaşayacak gibi görünüyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Sinem Dedetaş, 10 yıldır Üsküdar Belediye Başkanı olan Hilmi Türkmen’e karşı öne geçti.

Gaziantep’te ise iki dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüten AK Parti adayı Fatma Şahin’in seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Leave your vote

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Scroll to Top