in

İnternet faturası şişirilen abonenin, haksız fatura artışına karşı verdiği mücadele

“Aydın’da Bir İnternet Abonesinin Hukuki Mücadelesi: Fiyat Artışına Karşı Zafer”

Aydın’da yaşayan bir internet abonesi, vergilerdeki artışı gerekçe göstererek fiyatları yükselten bir şirketle anlaşmazlık yaşadı. Durumu önce Efeler Tüketici Hakem Heyeti’ne (THH), ardından da Tüketici Mahkemesi’ne taşıyan abone, avukat olan eşinin de desteğiyle önemli bir dava kazandı. Fazla ödediği tutarları ve mahkeme masraflarını geri almaya hak kazandı.

Reklamla Abone Oldu, Fiyat Değişti

Ali Emre Dingin, bir firmanın reklamını görerek telefon aracılığıyla internet abonesi oldu. Ancak bir yıllık taahhüt vermesine rağmen ikinci aydan itibaren anlaşmış olduğu fiyattan daha yüksek fatura geldi. Firmanın müşteri ilişkileriyle görüşen Dingin, vergi artışları nedeniyle fiyat artışlarının yapıldığını öğrendi.

Ancak bir yıllık taahhüt olmasına rağmen 6 ay sonra taahhüdünün bitişini erkene aldıkları, yeni fiyat üzerinden otomatik bir senelik taahhütünün yenileneceği bilgisini içeren bir SMS mesajı aldı. Bunun üzerine Dingin aboneliğini sonlandırmak istedi. Ancak firma, internet sitesi üzerinden, yazılı olarak ve noterden ihtarname ile bildirmesine rağmen aboneliği sonlandırmadı. Bunun üzerine Efeler Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran Dingin, THH’nin ret kararı vermesi üzerine Aydın Tüketici Mahkemesi’ne itiraz etti. İtirazı kabul eden Tüketici Mahkemesi, THH kararını bozarak tüketiciyi haklı buldu ve fazla ödenen fatura miktarlarını ve yapmış olduğu masrafları şirketin tüketiciye ödemesine karar verdi.

İnternet Firması İcra Yolladı

Sürekli yüksek gelen internet faturaları ve sonlandırma başvurularına rağmen aboneliğinin sonlandırılamaması durumunu dile getiren Ali Emre Dingin, şikayet ve yorum sitelerinde ilgili firmanın haksız kazanç sağladığına dair çok sayıda şikayet olduğunu belirtti. Dingin, bu durumu gördükten sonra ilgili firma hakkında hukuki mücadeleye girdiğini ifade etti. İlk olarak Efeler Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduğunu belirten Dingin, THH’nin ilgili firmadan savunma istemesi üzerine firma avukatlarının hukuksuz bir şekilde ilamsız icra takibi başlattığını ve bunu savunma olarak ilgili konunun icrada olduğunu belirtip, THH’nin yetkisiz olduğu konusunda THH’ye yazı gönderdiklerini dile getirdi. THH, icra dosyasının konusuna özellikle de tarihlere dikkat etmeden başvuruyu reddederek görevsizlik kararı verdi.

Tüketici Derneği Başkanı Tüketiciyi Koruyamadı

Aydın Tüketici Derneği Başkanı’nın da üyeleri arasında yer aldığı Efeler Tüketici Hakem Heyeti kararına itiraz eden Dingin, “Efeler THH üyeleri arasında Aydın Tüketici Derneği Başkanı da bulunmaktadır. Tüketici hakem heyetlerinin kurulmasındaki amaç, 30 bin TL altındaki tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin başvuruları karara bağlamaktır. Tüketici hakem heyetlerine vatandaşın ulaşımı kolaydır ve masrafları yoktur. Asıl amaç tüketiciyi korumaktır. Mahkeme süreçleri hem masrafı vardır, hem de hukuk bilgisi gerektirir ve uzun sürer. Bu yüzden, bazı şirketler çeşitli hukuk büroları ile anlaşıp bu işi haksız kazanç yoluna çevirebilmektedir. Bundan dolayı, heyette yer alan üyelerin daha dikkatli dosyaları incelemesi ya da bilirkişiye sunması, tüketicilerin yararına olacaktır. Benim dosyamı inceleyen heyet arasında Aydın Tüketici Derneği Başkanı da varmış. İlgili başkanın tüketicinin hakkını koruyamaması da beni üzdü” dedi.

İcra Takibine 7 Gün İçinde İtiraz Edin

Tüketicileri uyararak, abonelik sözleşmelerini dikkatlice okumaları gerektiğini vurgulayan Dingin, hukuksuz icra takibi başlatıldığını düşünenlerin tebliğ edilen tarihten sonra 7 gün içinde ilgili icra müdürlüklerine itiraz etmeleri gerektiğini belirtti. İtiraz edildiği takdirde icra işlemi durdurulacağını ifade eden Dingin, 7 gün içinde itiraz edilmezse icra takibinin başlayacağını hatırlattı.

Tarkan’ın akrabası Servet Tevetoğlu, cinayet davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Macron’un Ruanda soykırımıyla ilgili açıklaması: Fransa, katliamı engellemek için gereken güce sahipti, ancak bu iradeyi sergilemedi