Elon Musk’tan Yapay Zeka İle İlgili Endişe Verici Açıklama: İnsanlığı Tehdit Eden Bir Durum…

Yapay zekanın potansiyel riskleri ve yarattığı endişeler, teknoloji dünyasında önemli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Elon Musk, yapay zekanın faydalarının risklerinden daha ağır bastığına inanırken, birçok uzman ise “süper zeki” yapay zekanın ne kadar riskli olabileceği konusunda farklı görüşlere sahip.

Elon Musk’un değerlendirmesiyle, gelişmiş yapay zekanın insanlık için varoluşsal bir tehdit oluşturma ihtimali yüzde 20’lere kadar çıkıyor. Ancak yapay zeka araştırmacısı olan Roman Yampolskiy, Musk’ın riskleri hafife aldığını düşünüyor ve yapay zeka kaynaklı “kıyamet olasılığının” neredeyse yüzde 100 olduğunu savunuyor. Yampolskiy’e göre, bu riskin nedeni, insanlar tarafından kontrol edilemeyecek derecede süper zeki makinelerin ortaya çıkma potansiyelidir.

Diğer uzmanlar da benzer endişeleri paylaşıyor. Sinir ağlarının öncüsü Geoff Hinton, insanlar tarafından eğitilen süper zeki bir yapay zekanın insanlığı manipüle etmeyi öğrenebileceğini belirtiyor. Araştırmacılar ayrıca, yapay zeka modellerinin aldatmayı öğrendikten sonra geri döndürülmesinin zor olduğunu tespit ediyor.

Musk, yapay zekanın faydalarını kabul etmesine rağmen, potansiyel tehlikelere dikkat çekerken hala geliştirilmesi gerektiğine inanıyor. Ancak Yampolskiy, kontrolsüz bir süper zekanın ciddi riskler taşıyabileceğini savunarak aynı fikirde değil.

Leave your vote

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Scroll to Top